Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

W dniu 8 grudnia 2008 w Miejskim Domu Kultury odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej osoba odpowiedzialna, pani Maria Kosiacka oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curi Rawie Mazowieckiej – osoby odpowiedzialne, pedagog i psycholog szkolny.

W trakcie uroczystości uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu rawskiego mieli okazję spotkać się z panem Romanem Latoszyńskim- wolontariuszem fundacji RES HUMANAE, który jednocześnie jest osobą żyjącą z HIV. Pan Latoszyński od wielu lat prowadzi profilaktykę HIV/AIDS wśród młodzieży i posiada ku temu stosowne kwalifikacje upoważniające do prowadzenia szkoleń w zakresie wiedzy o HIV/AIDS.Prowadzi także konsultacje w punktach i telefonach zaufania, poradniach informacyjnych w zakresie rozwiązywania problemów związanych HIV/AIDS.

Spotkanie z wolontariuszem RES HUMANAE było cennym doświadczeniem dla młodych ludzi. Dzięki, temu młodzież poznała problemy z jakimi na co dzień musi zmierzyć się osoba żyjąca z HIV lub chora na AIDS. Podczas tego spotkania pan Roman Latoszyński przestrzegał młodych ludzi przed podejmowaniem zachowań mogących doprowadzić do zakażenia HIV. Uczniowie podczas uroczystości mogli zadawać prowadzącemu pytania, które dodatkowo wzbogaciły ich wiedzę.

Podczas obchodów młodzież również wysłuchała wykładu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej pana Krzysztofa Jasińskiego pod hasłem: Im więcej wiesz tym mniej ryzykujesz. Wykład ten pogłębił wiedzę na temat problematyki związanej z HIV/AIDS.

Zgromadzona publiczność w Miejskim Domu Kultury mogła podziwiać występy utalentowanych uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Rawie Mazowieckiej: Żanety Szymańskiej i Jakuba Łopatki (gimnazjum nr 2), którzy wykonali dwa tańce: rumba i pasadoble, Martyny Woźniak, która zaśpiewała dwie autorskie piosenki: „Wiara” i „Czas w dolinie mgieł” oraz Joanny Żebrowskiej z piosenką „Dotknąć nieba”.

Publiczność podziwiała również plakaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Plakaty zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły Małgorzatę Wróbel i Małgorzatę Dębowska z klasy IA; Grzegorza Kamerskiego z klasy IB; Dawida Wojteckiego z klasy IC; Annę Mazurek i Weronikę Gąsiorowską z klasy IE; Monikę Dębską, Magdalenę Magierę, Ewelinę Korolczuk i Konrada Judzińskiego z klasy II A, Agnieszkę Stępniak i Annę Woźniak z klasy II B oraz Małgorzatę Gruchałę z klasy II F.

Rozdano także nagrody laureatom Powiatowego Turnieju Wiedzy o Uzależnieniach pod hasłem „ Młodość wolna od nałogów” dla szkół ponadgimnazjalnych, Powiatowego Turnieju Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „ Nie daj szansy AIDS”, Wojewódzkiego Konkursu na zakładkę o HIV/AIDS -etap powiatowy oraz nagrody dla laureatów Miejskiego Konkursu na scenkę teatralną o szkodliwości palenia tytoniu dla szkół gimnazjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *