Powiatowy Turniej Wiedzy o Uzależnieniach

Powiatowy Turniej Wiedzy o Uzależnieniach  pod hasłem „Najlepsze wyjście – nie wchodzić” odbył się w dniu 18.10.2006 roku  w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Rawie Mazowieckiej. Turniej zorganizowano w ramach obchodów Dnia „Rzuć palenie razem z nami”…
Organizatorami Powiatowego Turnieju Wiedzy o Uzależnieniach  byli:
 1. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna  w Rawie Mazowieckiej
 2. Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej
 3. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Rawie Mazowieckiej.

Cele konkursu:

 1. Przekazanie i utrwalanie zasad zdrowego stylu życia.
 2. Utrwalanie wiedzy o zdrowiu, jego wartościach oraz zagrożeń wynikających z: zażywania narkotyków, picia alkoholu, palenia tytoniu.
 3. Wyrobienie postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie wraz z umiejętnością przewidywania skutków własnych zachowań dla swojego zdrowia i innych ludzi.

Turniej rozpoczął się o godz. 10:00 w świetlicy szkolnej LO. Prowadzącymi  spotkanie byli uczniowie  LO.: Katarzyna Jastrzębska i Konrad Kacprzak. Zaproszonych gości i uczestniczącą młodzież przywitał dyrektor liceum pan Arkadiusz Woszczyk. Następnie zabrał głos pan Krzysztof Jasiński- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej. Jego słowa skierowane były przede wszystkim do młodzieży a dotyczyły uzaleńnień.  W turnieju brały udział  szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Rawskiego. Każdą szkołę rezentowała dwuosobowa drużyna tj.:

 1. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w składzie: Katarzyna Sobczyk i Magdalena Redlisiak
 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Rawie Mazowieckiej w składzie: Natalia Gołota i Malwina Jakubiak
 3. Zespół Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej w składzie: Magdalena Karwat i Anna Nowicka.
Poza dwuosobowymi drużynami reprezentującymi poszczególne szkoły obecnych było także około 140 uczniów, którzy byli obserwatorami i słuchaczami.
Turniej składał się z czterech części:

 

 1. Odpowiedzi ustne na pytania jury.
 2. Odpowiedzi ustne  na pytania jury- typu prawda/fałsz.
 3. Krzyżówka z hasłem.
 4. Plakat o tematyce: profilaktyka uzależnień
 5. Ogłoszenie werdyktu jury, w składzie:
 • Urszula Przerwa / dyrektor Wydziału Zrowia Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej- przewodnicząca jury.
 • Maria Kosiacka / młodszy asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej- członek jury.
 • Małgorzata Kaczyńska / kierownik Rejonowego Biura PCK w Rawie Mazowieckiej- członek jury.
 • Małgorzata Jedlińska / prezez Rawskiego Klubu Abstynenckiego „ Szansa” w Rawie Mazowieckiej – członek jury.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego, drugie miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta a trzecie drużyna z Zespołu Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej.

Podczas turnieju młodzież mogła wysłuchaą piosenki o zdrowiu wykonanej przez uczniów LO.: Aleksandra Gołuch z klasy IC, Martyna Woźniak z klasy IB, Ewelina Stankiewicz z klasy IB, Piotr Piechota z klasy IH, Adrian Słodki z klasa IA i Sandra Frączak z klasy IB. W ubiegłym roku szkolnym piosenka ta zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Zdrowiu dla szkół podstawowych i gimnazjum.Młodzież mogła wysłuchać także wykładu lekarza medycyny pana Zbigniewa Figata na temat: Palenie tytoniu a zdrowie człowieka. Organizatorzy turnieju zaprosili również przedstawicieli lokalnych mediów: Radio Viktoria, Gazeta Rawska oraz telewizja kablowa „Marton”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *