Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

Co roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest w Polsce pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało „Znam rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Zalecam test na HIV”

Kampania ta  skierowana była przede wszystkim do środowisk medycznych a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa. 11 grudnia 2013 roku w Miejskim Domu Kultury odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS  po raz kolejny przygotowane przez uczniów naszego liceum.

Na Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS przybyło wielu zaproszonych gości oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu rawskiego. W tym roku po raz pierwszy w obchodach brali udział uczniowie naszego gimnazjum.

Podczas tegorocznych obchodów młodzież mogła obejrzeć spoty, w których znane osobistości polskiej muzyki, filmu i teatru opowiadały o problematyce związanej z AIDS. Ponadto, przedstawiona została projekcja filmu  pt” Miało być inaczej”. Film ten pokazał młodym ludziom sytuacje z ich codziennego życia. Opowiedziana została w nim historia, która może się zdarzyć każdemu z nich.. Treść filmu skłaniała młodych ludzi do myślenia
i weryfikacji własnego postępowania.

Na spotkaniu zostały wręczone nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Wiedzy  o AIDS dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wśród których byli także uczniowie naszej szkoły:

  • Apolonia Witecka (I miejsce ),
  • Magdalena Zyśk (II miejsce),
  • Anita Kudaj (wyróżnienie).

Na zakończenie młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji osoby żyjącej z AIDS- pana Romana Latoszyńskiego- edukatora i konsultanta ds. AIDS, który na podstawie  własnych doświadczeń opowiedział młodzieży o problemach osób żyjących z HIV/AIDS oraz o trudnościach, z jakimi przychodzi im żyć. Zaapelował także o rozwagę i przestrzegał  przed ryzykownymi zachowaniami, które są zgubne i za które można zapłacić największą cenę. Młodzież wysłuchała wykładu w skupieniu, milczeniu i z dużym zainteresowaniem Całość obchodów wzbogacona została występami naszej uzdolnionej młodzieży.

Dzięki takim spotkaniom młodzież mogła dowiedzieć się więcej o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zarażenie wirusem HIV.

Współorganizatorami tego przedsięwzięcia była nasza szkoła a inicjatorkami pani Agnieszka Nowicka-Kobus- psycholog szkolny, pani Małgorzata Rudyk – pedagog szkolny, oraz pani Maria Kosiacka z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej

Podczas Obchodów Powiatowego Dnia Walki z AIDS  w części artystycznej wystąpili:

  • Jonna Kolibowska(IIIA),
  • Aleksandra Cała (IIA),
  • Agnieszka Zielińska (IIIA).

Całość imprezy poprowadzili Julia Kobus (ID)  i Marcin Nosek (IIB)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *