Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

9 grudnia 2009 roku w Miejskim Domu Kultury odbyły się Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Inicjatorkami i organizatorkami przedsięwzięcia były pani Maria Kosiacka z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej oraz pani Agnieszka Nowicka-Kobus, psycholog z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Rawie Mazowieckiej.

Zaproszeni goście, opiekunowie oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli sposobność wysłuchać interpretacji znanych utworów: „Zdumienie” Piotra Rubika, „Niech żyje bal” i „Łatwopalni” Maryli Rodowicz oraz „Dni których nie znamy” Marka Grechuty w wykonaniu utalentowanych uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej: Agaty Brzostek, Pauliny Kaczuby, Martyny Góraj, Dominiki Cały, Renaty Gromek i Natalii Broniarek. Natomiast dziewczęta z Zespołu Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej zaprezentowały taniec nowoczesny.

Pani Maria Kosiacka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wręczyła nagrody  laureatom konkursu plastycznego. Drugie i trzecie miejsce zajęły uczennice naszego liceum: Alina Sirenko i Małgorzata Wróbel. Następnie wręczono nagrody za najlepszą         prezentację multimedialną pod hasłem „Młodzi kontra HIV”. Zwycięska prezentacja autorstwa Karoliny Brzezińskiej i Eweliny Misztal  z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej została przedstawiona publiczności zebranej na tegorocznych obchodach. Pani Agnieszka Nowicka-Kobus, psycholog z rawskiego liceum, wręczyła nagrody dla laureatów szkolnego konkursu wiedzy o uzależnieniach. I miejsce zajęła Ewelina Misztal, II miejsce – Iga Mikołajewska, i dwa ex aequo  III miejsca dla Karoliny Brzezińskiej i Dominiki Cały.

            Na zakończenie głos zabrał Pan Roman Latoszyński – wolontariusz fundacji RES HUMANAE, osoba żyjąca z HIV. Pan Latoszyński na podstawie własnych doświadczeń opowiedział młodzieży o problemach osób żyjących z HIV/AIDS, o trudnych sytuacjach        z jakimi przychodzi im żyć. Zaapelował także o rozwagę i przestrzegał  przed ryzykownymi zachowaniami, które są zgubne i za które można zapłacić największą cenę – życie. Młodzież wysłuchała wykładu w skupieniu, milczeniu i z dużym zainteresowaniem.

            Pozytywna reakcja młodzieży zgromadzonej na Powiatowych Obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS oraz liczny udział uczniów angażujących się w konkursach o tematyce HIV/AIDS są dowodem na to, że tego typu przedsięwzięcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To natomiast  przekłada się na poszerzenie świadomości o zagrożeniu  tą chorobą i zdobycie głębszej wiedzy o HIV/AIDS wśród młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *