„Różowa wstążeczka”

W dniu 30 kwietnia 2014 roku dziewczęta z  klas drugich uczestniczyły w programie profilaktyczno – edukacyjnym „Różowa wstążeczka”.  Była to już XII edycja tego programu w naszej szkole. Dzięki niemu przez ostatnich 11 lat udało nam się zwiększyć wiedzę o profilaktyce nowotworowej piersi u ponad 1000 młodych kobiet.

W bieżącym roku szkolnym  w ramach realizacji programu „Różowa wstążeczka” uczennice miały możliwość spotkać się z członkiniami Rawskiego Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. Panie opowiedziały swoje historie życia z chorobą nowotworową. Niezwykle cenna okazała się prelekcja pani Grażyny Łopatki, położnej z rawskiego szpitala, która omówiła budowę piersi kobiety, przyczyny chorób nowotworowych piersi, rodzaje  profilaktyki nowotworowej oraz sposoby leczenia nowotworów piersi. Z kolei techniki samobadania piersi uczyła pani Magdalena Matysiak, również położna z rawskiego szpitala. Dziewczęta obejrzały także film edukacyjny dotyczący samobadania piersi. W realizację programu włączyła się również firma AVON.  Pani  Angelika Szpakiewicz  opowiedziała ,w jaki sposób AVON włącza się w profilaktykę raka piersi. Podczas realizacji programu widać było zainteresowanie omawianą problematyką. Dziewczęta były bardzo zaangażowane w ćwiczenie uczące samobadania  piersi z wykorzystaniem fantomu.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację programu w bieżącym roku szkolnym były: pani Małgorzata Rudyk / pedagog szkolny  oraz pani Agnieszka Nowicka- Kobus / psycholog szkolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *