Wycieczka Sandomierz – Bochnia – Kraków 23-24.09.2013

W dniach 23-24 września 2013 r. uczniowie klasy I i II gimnazjum brali udział w integracyjnej wycieczce do Sandomierza, Bochni i Krakowa.

Gimnazjalistom towarzyszyli też starsi koledzy i koleżanki z klas II i III LO. Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili m.in. sandomierski rynek, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Zamek Królewski i gotycką Katedrę, przeszli Podziemną Trasą Turystyczną (słynnymi sandomierskimi lochami XV, XVI w.) oraz płynęli statkiem po Wiśle. Nie widzieli co prawda serialowego Ojca Mateusza, ale atrakcji nie brakowało.

Wieczorem uczestnicy wycieczki zjechali na nocleg do podziemi najstarszej polskiej kopalni soli w Bochni. Tam najpierw z przewodnikiem zwiedzili unikatowe komory, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami, narzędzia i urządzenia górnicze. Uczniowie podziwiali jedyną na świecie podziemną ekspozycję multimedialną, mającą charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże swój początek kopalnia w Bochni. Jedną z wielu atrakcji tyła podróż podziemną kolejką. Zwiedzanie skończyło się w Komorze Ważyn, znajdującej się 250 m pod ziemią. Następnie rozpoczęły się gry i zabawy integracyjne. Gimnazjaliści i licealiści grali w piłkę nożną na podziemnym boisku, szaleli na 140 metrowej zjeżdżalni oraz bawili się w dyskotece. Później wszyscy udali się na nocleg, gdzie szczególną atrakcją były drewniane prycze, na których przyszło spać.

Następnego dnia rano młodzież wyjechała na powierzchnię i przejechała do Krakowa. Tam przy pięknej słonecznej pogodzie zwiedziła najsłynniejsze zabytki Krakowa, m.in.: Rynek Główny z Kościołem Mariackim, Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Ulicę Floriańską, Katedrę i Zamek na Wawelu. Późnym popołudniem wycieczka wyruszyła w drogę powrotną do domu.

Dla uczniów klasy I gimnazjum wycieczka ta była swoistym sprawdzianem, po którym zostali oni oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności. Spisali się rewelacyjnie. Warto dodać, że była to oryginalna forma pasowania na ucznia i jakże atrakcyjna dla młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *