Profesor Jarmundowicz stawia na nogi

Prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz – wybitny neurochirurg, absolwent naszej szkoły i Jego dokonanie. W ostatnich dniach media na całym świecie przekazują informacje o przełomie w medycynie, związanym z nowatorskim leczeniem pacjentów z przerwanym rdzeniem kręgowym, którzy do tej pory skazani byli na wózek inwalidzki. Metodę leczenia, polegającą na wszczepieniu do rdzenia kręgowego własnych fragmentów nerwów pacjenta oraz komórek tzw. gleju węchowego opracował zespół kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza  (absolwenta naszej szkoły) i dra Pawła Tabakowa . W zespole znaleźli się lekarze z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Współpracowali z brytyjskimi specjalistami, w tym z prof. Geoffrey’em Raismanem, światowej sławy naukowcem. Pan profesor Jarmundowicz – szef Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego bardzo ostrożnie wypowiada się na temat możliwości szerszego stosowania tej metody leczenia u pacjentów: „-Na pewno możemy dziś mówić o sukcesie naukowym. Przed nami długa i trudna droga, by udowodnić, że terapia przyniesie efekt u kolejnych pacjentów z podobnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Zapaliło się światełko w tunelu, które pokazuje, że obrana przez nas 10 lat temu droga jest słuszna” – mówi w jednym z wywiadów.

Prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz jest 67-letnim neurochirurgiem. Pochodzi z Rawy Mazowieckiej i tu właśnie 50 lat temu skończył nasze liceum. W przedostatniej klasie szkoły średniej zdecydował, że zostanie lekarzem, do czego namówił go nauczyciel biologii. Studia ukończył w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi i od razu wiedział, że chce być chirurgiem. Podczas studiów zdecydował się na bardziej szczegółową specjalizację, którą jest neurochirurgia. W 1988 roku zaczął pracować w szpitalu wojskowym we Wrocławiu, a w 1999 w Akademickim Szpitalu Klinicznym (obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny). Lekarzem jest już od 44 lat.

W tym roku 11 października Pan Profesor wraz ze swoimi szkolnymi kolegami odwiedził liceum w rocznicę 50-lecia matury. Jest człowiekiem wybitnym, ale niezwykle skromnym i pamiętającym o swoich początkach, z czego jesteśmy niezmiernie dumni jako Jego następcy.

Mamy nadzieję, że Pan Profesor Jarmundowicz będzie przykładem i wzorem dla uczniów naszej szkoły, zwłaszcza dla tych, którzy wybrali profil biologiczno-chemiczy. Chcielibyśmy  doczekać innych absolwentów, którzy będą mogli się pochwalić tak wybitnymi osiągnięciami.

A Panu – Panie Profesorze – życzymy wszystkiego, co najlepsze zarówno na polu prywatnym, jak i naukowym. To dla nas niezwykłe wyróżnienie mieć takiego Ucznia wśród absolwentów naszej szkoły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *