Święto Biblioteki Szkolnej

Październik  to tradycyjny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego (IASL). Pierwotnie  był to dzień bibliotek szkolnych, ale od 2008 roku obchody zostały rozszerzone na cały październik. Tegoroczne święto obchodzone było pod hasłem „Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.
W rawskim  Liceum Ogólnokształcącym  im. M. Skłodowskiej-Curie biblioteka świętowała od 22 października. W ramach obchodów święta biblioteki uczniowie mogli zapoznać się z wystawą dotyczącą historii pisma, książki i bibliotek oraz sławnych bibliotekarzy. Największe zainteresowanie  wzbudziła ekspozycja dotycząca biblioteki liceum od jej powstania w 1945 r. poprzez lata 70-te i 80-te, aż do czasów współczesnych.

W wypożyczalni biblioteki można było obejrzeć wystawę pt. „Biblioteka to nie tylko lektury obowiązkowe”, gdzie zgromadzono ciekawostki ze zbiorów biblioteki.

W świątecznym tygodniu uczniowie liceum mogli wziąć udział w konkursie ze znajomości pisarzy i poetów, a gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. „Barwne przygody Odyseusza”.

Kulminacyjnym dniem w obchodach święta był piątek 26 października, kiedy to w czytelni biblioteki rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody zwycięzcom. Piątkową uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Elżbieta Jasnowska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, Halina Młynarczyk – kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej, Zofia Telus – fundatorka nagród i Barbara Ptasińska – była pracownica biblioteki liceum.

Zgromadzeni w czytelni goście, dyrektor, nauczyciele i uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą historii i teraźniejszości biblioteki LO. W tym świątecznym dniu czytelnicy biblioteki byli częstowani słodyczami i owocami. Zwieńczeniem święta była wycieczka do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego dla uczniów klas maturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *