Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

12 grudnia 2012 roku w Miejskim Domu Kultury odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia AIDS. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej.

Podczas uroczystości zaproszeni goście, opiekunowie oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli wysłuchać interpretacji znanych utworów: „Łatwopalni” Maryli Rodowicz oraz „Halellujah” Leonarda Cohena w wykonaniu utalentowanej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej Aleksandry Cały. Wokalistce akompaniował Kamil Łucyszyn, również   z  LO  w Rawie Mazowieckiej.

Tego dnia mogliśmy także obejrzeć spektakl teatralny pt. „ Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” w wykonaniu uczniów klasy II B naszego liceum. Motywem przewodnim przedstawienia było ukazanie, jak łatwo ludzie ulegają nałogom, jak szybko mogą się uzależnić i wybrać niewłaściwą drogę w życiu.  „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” przedstawiła, jak bliskie może okazać się spotkanie z Kostuchą w najmniej oczekiwanym momencie.

Istotnym elementem  Powiatowych Obchodów Światowego Dnia  AIDS było obejrzenie przez młodzież krótkich  filmów edukacyjnych dotyczących problematyki HIV/AIDS, w których brało udział dziesięcioro znanych osobistości polskiej muzyki, filmu i teatru (np. E. Flinta,                      zespół Afromental, N. Kukulska, M. Piróg, M. Seweryn). Jest to pierwszy w Polsce projekt edukacyjno-profilaktyczny skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej poruszający delikatną i zarazem bardzo trudną tematykę, jaką jest HIV. Zawiera on wszystkie podstawowe informacje dotyczące HIV/AIDS oraz testowania w kierunku HIV, odpowiedzialności za siebie
i partnera, profilaktyki zachowań seksualnych oraz promocji zdrowego stylu życia.

W trakcie obchodów pan Krzysztof Jasiński – Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej wraz z panią Marią Kosiacką wręczyli nagrody uczestnikom (etap powiatowy) II Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy na temat HIV/AIDS pod nazwą „Młodzież o HIV/AIDS”. Byli to następujący uczniowie: Kacper Szewczyk i Izabela Damiza z klasy III B, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego; Katarzyna Wójcicka i Patrycja Cheba z klasy III B; Natalia Kolanowska z klasy II C i Szymon Gross z klasy II A.

Na zakończenie głos zabrał Pan Roman Latoszyński – edukator w zakresie podstawowej wiedzy o HIV/AIDS (certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS), wolontariusz fundacji RES HUMANAE. Pan Latoszyński przestrzegał młodzież przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. Zwracał uwagę na alternatywne, bezpieczniejsze wybory działań mogące zmniejszyć ryzyko infekcji. Na podstawie własnych doświadczeń opowiedział także młodzieży o problemach osób żyjących z HIV/AIDS.

Pozytywna reakcja młodzieży zgromadzonej podczas Powiatowych Obchodów Światowego Dnia AIDS oraz liczny udział uczniów angażujących się w konkursy o tematyce HIV/AIDS są dowodem na to, że tego typu przedsięwzięcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To natomiast przekłada się na zdobycie głębszej wiedzy o HIV/AIDS wśród młodych ludzi oraz poszerzenie świadomości o zagrożeniu tą chorobą.

 Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i przebieg uroczystości:
pani Agnieszka Nowicka – Kobus i pani Małgorzata Rudyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *